Pakweg een jaar geleden verraste ontwikkelaar Ready at Dawn vriend en vijand met Ghost of Sparta. De doodgewaande PlayStation Portable werd nog eenmaal van zijn sterfbed gesleurd en compleet uitgewoond en uitgeperst, met als resultaat een bloedstollend en technisch verbluffend avontuur. Nu Ghost of Sparta de overstap naar de console maakt, blijkt dat de game zelfs op dat platform nagenoeg perfect is.
(Kwali)tijdverschil
Ruim twee jaar eerder verscheen Chains of Olympus, de eerste handheld-spin-off van de God of War-serie. Hoewel beide games op Gamer.nl een 9 scoorden, wordt met deze collectie duidelijk hoe relevant het tijdverschil is. Ghost of Sparta is namelijk in alle opzichten superieur aan Chains of Olympus. Ready at Dawn heeft zich in die twee jaar tijd de God of War-formule helemaal eigen gemaakt, met als resultaat een game die evengoed door geestelijk vader David Jaffe gemaakt had kunnen zijn. De ontwikkelaar heeft zich ontwikkeld.
Zo springt Chains of Olympus qua verhaal van de hak op de tak, ontbreken logische overgangen tussen locaties en wordt pas aan het einde van de game enigszins duidelijk wat er precies aan de hand is. Het belangrijkste en in potentie meest sentimentele moment uit de game valt door die willekeur enigszins in het water. Ghost of Sparta is daarentegen één grote emotionele achtbaanrit, wat bijzonder mag heten voor een God of War-titel. Tegelijkertijd is vanaf het beginpunt duidelijk waar het verhaal naartoe gaat en voelt elke stap richting de ontknoping als een logische.
Die coherentie staat variatie geenszins in de weg. Ghost of Sparta verweeft puzzels, platformactie en beeldvullende gevechten tot één afwisselend geheel, waar het grove onderscheid tussen vechten en puzzelen bij Chains of Olympusgeforceerd overkomt. Je denkt misschien dat deze verschillen geen nieuws zijn voor mensen die beide games gespeeld hebben, zoals ondergetekende, maar niets is minder waar. We herinneren ons Chains of Olympus als één van de beste PlayStation Portable-games ooit en als een titel die weinig onderdoet voor Ghost of Sparta. Als deze collectie echter iets doet behalve een technische update aan beide games geven, is dat het wijzen op de soms immense verschillen.
Bugs en details
Het verschil tussen de kwaliteit van beide titels blijkt juist uit de technische update die deze collectie kenmerkt. De opwaardering van 480 bij 272 op de PSP tot High Definition op de PS3 legt alle mankementen, oneffenheden en het verouderd texturewerk bloot, iets waar vooral Chains of Olympus onder lijdt. Bij die game gaat het duidelijk om een port van een handheldgame naar een console, met als gevolg een gebrek aan detail. Ook opvallend – en dit heeft niets met de oorspronkelijke game te maken – is dat Chains of Olympus af en toe wat schokkerig beeld vertoont wanneer Kratos een nieuwe ruimte binnenstapt. Ook doet de camera op bepaalde momenten raar.
Dat is opvallend, want Ghost of Sparta vertoont geen dergelijke bugs. Tegelijkertijd ziet de game er van begin tot eind zo ongelofelijk gedetailleerd en overtuigend uit, dat je af en toe vergeet dat je geen God of War III aan het spelen bent. Ghost of Sparta zag er natuurlijk al goed uit op een klein scherm, maar de HD-remake maakt het een volwaardige, doch ietwat korte PlayStation 3-game. Beide games lijden overigens aan deze beknopte speelduur, maar opgeteld ben je toch wel een kleine tien uur zoet met de campaigns. Tel daarbij de extra uitdagingen (Challenge of Hades, Challenge of the Gods, Combat Arena), de mogelijkheid om orbs te offeren voor beloningen in The temple of Zeus en New Game + bij op, en je bent met deze collectie wel even zoet.
Naast de grote oppoetsbeurt breng de overzetting van de PSP naar de PlayStation 3 meer voordelen met zich mee. Zo is door de toevoeging van een rechterstick aanvallen ontwijken een stuk eenvoudiger. Daarnaast zijn er nu tientallen trophies te verdienen en is er de mogelijkheid om het geheel in 3D te (her)beleven. Inhoudelijk is er echter niets toegevoegd. Mocht je beide games al veel op de PSP hebben gespeeld, dan heeft deze HD-collectie weinig toegevoegde waarde, ook al kost het geheel een miezerige dertig euro. Zelfs een hoofdmenu waarnaar je terug kunt keren om te switchen tussen beide games ontbreekt.
Collection Volume II, zoals de collectie officieel heet, is vooral interessant voor God of War-fans die nooit een PSP hebben gehad. Zij vinden in beide games God of War-waardige avonturen, want hoewel het wellicht klinkt alsof Chains of Olympus wanhopig verouderd en slecht is, is dat absoluut niet waar. Met de ongelofelijk vloeiende gameplay waar God of War om bekendstaat, een aantal heerlijke magische aanvallen om te unlocken en een achtergrondverhaal voor protagonist Kratos, is het nog altijd een bovengemiddelde game. Het verschil is uiteindelijk dat Chains of Olympus een goede spin-off is, maar Ghost of Sparta een goede God of War-titel. Dat tekent Ready at Dawn. Met Daxter (PSP) en Okami (Wii) bewees het een prima ontwikkelaar voor afspinsels van grote franchises te zijn; met Ghost of Sparta op de PlayStation 3 laat de studio zien klaar te zijn voor het grote werk.
Reacties op: God of War: Collection Volume II
Draven
Maar wel twee heerlijke games hoor (en makkelijke trophies)
Als je er even voor gaat zitten heb je zo platinum.
Voor 30 euro zeker de moeite waard.
alphatrion
Heb nu alle 5 originele games EN de 4 HD remakes :)
Zijn gewoon toffe spellen.
xDevin050
ipodkiller
Xcellent
Maar what the hell, beter dan het niet te porten.
Defl
bigds9fan
Chains Of Olympus is inderdaad nogal verouderd maar hij staat nog steeds als een huis. En Ghost Of Sparta voelt gewoon aan als een PS3 game.
Een 9 is deze collectie wel waard. Heb de collectie ook, ook al heb ik de games op de PSP, en ik vind deze upgrades een echte must-have voor elke God Of War fan.
Zat meteen weer helemaal in de games en als ze er niet op hadden gezet dat het PSP games waren dan had je het niet gemerkt.
cyberbeast41
Draven
Deze twee titels waren eigenlijk nooit bedoeld voor de PS3. Ik houd er dan rekening mee dat ze (waarschijnlijk) minder zullen zijn.
Ik had ze nog nooit gespeeld maar toch heb ik er weer echt van genoten, en was het op gegeven moment weer 03:00u in de nacht.
(De gouden regel als een game goed is)
En ik vind (persoonlijk) dat je Chains Of Olympus ook gespeeld moet hebben als je echt een sucker voor GoW bent.
Xcellent
Ik heb er ook rekening mee gehouden dat het ''minder'' wordt, alleen je verwacht dat als ze het remasteren, het van beide spellen op het zelfde niveau is, zoals Collection vol. 1. GoW1 en GoW2 waren allebei even brilliant. Een echte remaster.
Xcellent
pimpkees
rotjong
alphatrion
Je zal wel lekker veel van het verhaal begrepen hebben :p
Dit soort spellen moet je gewoon boxed bezitten…voor altijd.
rotjong
heb de eertse gow wel gespeeld op de ps2 maar heb van de hd versie alleen gow 2 gekocht.
zoiets heet geloof ik je conclusie trekken voordat je ook de helft van het verhaal maar ken. flapdrol
DaVinkie
alphatrion
Johnno87