Wat was Bayonetta toch een heerlijke verfrissing toen Sega de game bijna vijf jaar geleden uitbracht op de Xbox 360 en PlayStation 3. In een tijd waarin actiegames over elkaar heen buitelden met de ene na de andere bloederige trailer, draaide het werk van ontwikkelaar Platinum Games om een magische heks die op speelse wijze ondeugende engelen een kopje kleiner maakte in een zoektocht naar haar eigen identiteit. Belangrijker nog: het ingenieuze risk-reward-systeem. Door op het laatste moment een aanval te ontwijken, kon je vervolgens in slow-motion terugslaan met joekels van combo’s. Een waanzinnige clash van absurde stijl en geniale gameplay, zoals die eigenlijk alleen door Japanners bedacht kan worden.
Ondanks een lawine van lof vielen de verkoopcijfers relatief tegen en lang leek het erop dat het bij een eenmalige oefening zou blijven. Tot Nintendo besloot dat een directe opvolger perfect zou zijn als exclusiefje voor de Wii U, in een dappere poging om meer fanatieke gamers naar de spelcomputer te lokken. Of dat ook zal lukken, blijft gezien het commerciële succes van deel één maar de vraag. Aan de kwaliteiten van Bayonetta 2 zal het in elk geval niet liggen: we hebben te maken met een heerlijke sequel volgens het boekje, plus een beetje meer.
Marvel-kaskraker
Aan persoonlijkheid ontbrak het de gelijknamige, opzettelijk overdreven welgevormde hoofdrolspeelster al niet. Maar Bayonetta 2 maakt van de bebrilde heks iets meer een mens: ze is geen gewelddadige zonderling met geheugenverlies meer, maar eerder een superheld die met een groep vrienden waar ze om geeft het kwaad bestrijdt. Dat wil overigens niet zeggen dat het verhaal net zo goed te behappen is als in de gemiddelde Marvel-kaskraker. Verwacht hetzelfde soort clichés, maar je zult je ook regelmatig achter de oren krabben als je in tussenfilmpjes met de zoveelste plotwending of zelfs een tijdparadox geconfronteerd wordt. Voor wie het eerste deel niet gespeeld heeft is er helemaal geen touw aan vast te knopen. Vandaar ongetwijfeld dat Nintendo in de speciale editie van het spel ook die game heeft gestopt.
Qua gameplay kent Bayonetta 2 dan eigenlijk alleen het eerste deel als zijn gelijke. Je doorkruist levels van gevecht tot gevecht, waarin het een waar genot is om vijanden tot pulp te slaan, trappen, schieten, hakken en zagen. De sleutel tot succes ligt in het activeren van enkele tellen slow-motion, Witch Time genaamd, door op het juist moment een aanval te ontwijken. Daarna sla je genadeloos toe met brute combo’s, waarbij het verbazingwekkend is hoeveel variaties er mogelijk zijn met slechts een tweetal aanvalsknoppen. Nieuw is de Umbran Climax, waarbij je opgebouwde magische energie gebruikt om je klappen kort van extra kracht en bereik te voorzien.
Je eerste playthrough van het spel lijkt soms vooral bedoeld om bekend te worden met de vele mogelijkheden. Pas wanneer je op hogere niveaus gaat spelen, bij voorkeur met als doel het behalen van een zo hoog mogelijke score, toont het spel zich een paradijs voor de hardcore gamer. Een andere nieuwigheid voor Bayonetta 2 is de Tag Climax, waarin je online met een andere speler losse gevechtssituaties afwerkt in een strijd om de hoogste score. Dat levert immers geld op, waarmee je weer nieuwe wapens, hulpvoorwerpen, kostuums en zelfs extra personages kunt verdienen. Neem van ons aan dat zelfs fanatieke spelers lange tijd bezig zullen zijn om alles te zien wat er te zien valt – alles bij elkaar is er flink meer content dan in het eerste deel.
Feest van herkenning
De game onderscheidt zich verder van de concurrentie door de waanzinnige taferelen die voor je ogen plaatsvinden. Het ene moment bevecht je engelen op een straaljager, even later verken je een Venetiaans aandoende stad en dan daal je weer af naar de hel. Uiteindelijk reis je zelfs door de tijd. Alleen de levels onderwater en in de lucht komen wat minder uit de verf, omdat het gevechtssysteem inboet aan nauwkeurigheid wanneer jij en je vijanden ook in de hoogte om elkaar heen dansen. Het zijn momenten waarop Bayonetta 2 net te veel van zijn vertrouwde opzet afwijkt. Al zorgen de iets te nadrukkelijke verwijzingen naar Nintendo dan weer de nodige hilariteit, met name bepaalde kostuums waar je Bayonetta desgewenst in kunt hijsen.
De game blijft te midden van alle chaos een lust voor oog en oor, met een mix van heftige orkestrale stukken en poppy remixes. Hoewel de grafische upgrade ten opzichte van deel één niet meteen opvalt, is het geheel wel degelijk een stuk kleurrijker, gedetailleerder en gelikter. Wel lijkt er minder variatie in het leveldesign te bestaan, waardoor je een groot deel van de game in gelijkwaardige ogende omgevingen doorbrengt. Daar staat tegenover dat je het ditmaal niet alleen opneemt tegen engelen, maar ook demonen de wereld uit mag helpen – waardoor de ontwerpers zich verder hebben kunnen uitleven wat betreft het ontwerp van de meest wonderlijke creaturen.
Ondanks de overdaad aan bombast maakt Bayonetta 2 wel minder impact dan zijn voorganger. Wellicht omdat de toon vijf jaar terug al nadrukkelijk gezet werd en het vervolg alleen maar voortborduurt op die beginselen, waardoor je het onverwachte vaak stiekem al verwacht. Al is het evenzogoed fantastisch om te beleven hoe de game die verwachtingen keer op keer waarmaakt.
Reacties op: Bayonetta 2 - Heerlijke heksenketel
VampireMeierLink
Tja, ik ren er zelf niet voor naar de winkel. Ik heb de eerste Bayonetta met plezier gespeeld, maar echt blijven hangen is hij niet. Ik heb erg gelachen om de satirische filmpjes, maar door die sterke satire kreeg ik meer het gevoel dat het spel zich wilde meten aan 'iets anders' in plaats van op eigen benen staan. Ik zou dan toch meer gaan voor een Devil May Cry, wat toch wat serieuzer en meer gefocused op zichzelf lijkt te zijn.
ali3n8tor
clandestine666
Sorry Ninty, maar dit wordt 'm niet!
D4rKy28
iOS gamer
Mijn kids hun wiiu grijs spelen!
Dschadir NL
DaVinkie
OT: Kijk hier echt naar uit, keiharde actie. Dit is echt GotY-materiaal, een 9.5 was ook niet misplaatst geweest.
Maupie
Maupie
Zet asjeblieft als er een advertorial geplaatst wordt, bij dat het een advertorial is! Dit irriteert me mateloos, zo'n stupide advertorial onder het kopje diversen te plaatsen. Aangezien de reacties er onder uitgeschakeld zijn, dan maar op deze manier.
TripleDad
TripleDad
iOS gamer
Deel 1 was ook snoeihard.
En laten we meteen eerlijk zijn dit ziet er supermooi uit hoor met zo een snelle gameplay !
Wii-U Heeft de power wel !
Deze koop ik eerst in plaats van the evil within
RavenMMG
en die partnerbijdrage.. Vodafone is inderdaad lekker goedkoop whahaha
bigds9fan
Jelster
unipro81
http://www.gamer.nl/redactiestatuut
Er staat heel duidelijk bij dat het een partnerbijdrage is. En "Oh my god" Je hebt een paar minuten van je kostbare tijd verdaan aan een advertentie. Altijd nog beter dan de verplichte pre-filmpjes op youtube, etc. Niets is gratis he…en zelfs bladen waar je voor betaald worden nog gesponsord door middel van advertenties.
Dorsos
Het lijkt me goed dat ze er nu partnerbijdrage voor hebben gezet (al begrijp ik van TripleDad dat ze dit later hebben toegevoegd). Al mag het van mij gewoon advertentie heten.
Dorsos
_insanity_
Untitled Player