In Azië is Microsoft onlangs begonnen met een nieuwe reclamecampagne onder de noemer ‘WhatsWrongWithU’. Vrij vertaald: ben je wel helemaal goed bij je hoofd dat je nog geen Xbox 360 in huis hebt? Microsoft moet inmiddels behoorlijk wanhopig zijn, want net als de Xbox wil de Xbox 360 maar niet aarden in het oosten. Ondanks meer Japa-support dan de Xbox, denk aan de ontwikkelaar Mistwalker met een hele rits aan Final Fantasy-talent aan boord, blijven de oosterse gamers zich blijkbaar toch liever wagen aan in mijn ogen gigantisch saaie RPG’s, maffe Wii-spelletjes en dansmatten in plaats van aan actiegames van Microsoft kaliber.
Echter, om nu direct te zeggen dat ze eigenlijk niet goed bij hun hoofd zijn dat ze nog geen Xbox 360 hebben, gaat dat niet wat ver? De arrogantie die Sony richting Europa vertoont wordt door Microsoft in een grote zak gevangen en rechtstreeks weer terug naar Azië geblazen. In Europa worden we aardig pissig van dergelijke Sony-statements (“De Europeanen vinden het niet erg dat de Playstation 3 later komt dan verwacht ”), maar wat bezielt Microsoft na het openlijke falen van de Sony’s verbale marketingmachine om zo te werk te gaan in Azië?
Een eerste uitleg is de wanhopigheid: de speler die niets meer te verliezen heeft en nu alles op alles zet om (desnoods uiterst brutaal) nog énig resultaat te boeken. Ondanks het feit dat de Xbox 360 in Japan een schijntje kost van wat ‘ie hier kost en Microsoft al actie na actie ondernomen heeft om het tij te keren, lukt het maar niet. En neem maar van mij aan dat de ambitieuze en trotse Amerikanen daar niet vrolijk van worden. If they want a war, they can get it!
Een andere, wat meer wetenschappelijke en sociologisch gerichte uitleg is de factor cultuur die een rol speelt. Wat wij in Europa als arrogant en beschamend zien, hoeft in China of Japan helemaal niet zo ervaren te worden. Een arrogante uitspraak kan daar als trots ervaren worden, of misschien zelfs wel sterk en onoverwinnelijk. Ik weet het niet, maar om gelijk te roepen dat Microsoft ‘arrogant’ bezig is, is kortzichtig en enkel uit een Europees (of westers) perspectief geconstrueerd.
Zeker als je bedenkt dat de stempel ‘arrogant’ ook maar een interpretatie is. Mensen die Microsoft iets hoger hebben zitten kunnen ook van een ‘gewaagde’ actie met ‘lef’ spreken. Zelf ben ik in dubio, met name omdat ik te weinig inzicht heb in het incasseringsvermogen van de Aziaten in dit opzicht: is dit ook in het verre oosten een satirische, humoristische zin of zien ze het als een belediging?
Of de WhatsWrongWithU-campagne een succes wordt en Microsoft er een shift in het imago en de verkoop van de Xbox 360 mee kan bereiken is de vraag, maar gezien de eerdere successen van de marketingafdeling (denk aan de I Love Bees opzetjes en de konijnen van de Xbox 360) lijkt enkel vertrouwen op z’n plaats. Echter, al deze successen op marketinggebied hebben wel in het westen plaatsgevonden. De twijfel regeert en zoals altijd is de uitkomst van de twijfel weer reuze interessant.
Reacties op: Microsoft goes omgekeerd Sony
Blizzard
Basskinnyhead
daarna niks van de PS3, omdat ik in het xbox360-kamp zat
en nu denk ik: koop de console die je het best vindt
alleen microsoft en sony zijn het daar niet echt mee eens
ze gooien alleen maar met modder naar elkaar
Untitled Player
mikolaj
Ezra
NT_Bao
NT_Bao
RegisV
jantjegoestobollywood
jantjegoestobollywood
Bedoel ik heb ook in matches gespeeld vol met Fransen of Roemenen. Die schoppen je er gelijk uit omdat je alleen maar Engels praat. Deze Japanners probeerden zo goed mogelijk met je te communiceren en te spelen. Nu kan dat natuurlijk ook komen dat ik in het geval van die Fransen en Roemenen gewoon de verkeerden heb getroffen en met die Japanners net het geluk had een paar goede te treffen .
jantjegoestobollywood
http://www.youtube.com/watch?v=Om84Zc4-KcQ
Het heeft de test des tijds niet zo goed doorstaan (aan de kleren en manier van praten te zien enzo), maar dit soort spotjes zijn altijd wel gemaakt.
Svjens_Swain
[CyW]-=BigBear=-
Geen idee.. Ik heb al een Xbox 360, dus.. WTF moet je nou?!?
HenkKonijn
Al brengt nintendo volgende week een snes uit die meer kost dan een 360 dan zul je zien dat ie nog beter verkoopt dan een 360.
Japanners zijn gewoon ontzettende nationalisten wat dat betreft.
[CyW]-=BigBear=-
Mooie reclame ook, met naadloze overgang tussen video en ingame beelden..
xenomorph
Monkey99
<End Joke>
anonymous
whatisvisceral
"John Romero wants to make you his bitch.
Suck it down"
Na 5 jaar vertraging konden de fans die nog over waren dat niet bepaald waarderen
Icib
Ik geloof niet dat dit nou het verkoop resultaat gigantisch omhoog gaat schroeven, maar naar mijn idee is het wel het proberen waard.
We zullen zien!