“Volg je hart”, zegt de sympathieke wetenschapper Cole op een gegeven moment tegen Jodie. Het is de meest triviale uitspraak denkbaar, maar wel het uitgangspunt waar Beyond: Two Souls naar streeft. Er zijn geen foute keuzes of falende acties; er is slechts de flow van het verhaal waar je als speler in meegevoerd wordt.
Hoezeer dat ook zorgt voor hartverwarmende momenten, het is uiteindelijk hetgeen waar Beyond aan ten onder gaat. Bij lange scenes, zoals de militaire missie in Afrika of een zoektocht in een ondergronds laboratorium, ontbreekt het de game aan spanning. Op een gegeven moment interesseert het je tijdens dialogen niet meer of je nou boos, onverschillig of meelevend moet reageren. De game neemt altijd zijn eigen weg.
Afhankelijk van Ellen Page
Diezelfde weg brengt je langs allerlei losse momenten uit het leven van Jodie en haar spirituele volger Aiden. Langzaam maar zeker kom je achter het verband tussen die scenes. Dan ontpopt zich een verhaal waarin Jodie leert leven met haar gave, bij de CIA terechtkomt en uiteindelijk probeert te ontsnappen. Die verhaalstructuur zorgt voor veel tempowisselingen. De langere, saaiere stukken worden veelal afgewisseld met korte, snellere scenes waarin je bijvoorbeeld als tiener rondloopt op een feestje of je opeens tegenover een politiekorps staat.
Elke losse scene heeft een gesloten karakter met een vast begin en een vast einde, maar er is dus ook een overkoepelende rode draad. Hoe beter de chronologie en de onderlinge causale verbanden tussen de losse segmenten zichtbaar worden, hoe slordiger het narratief echter wordt. Het wordt weliswaar nergens ongeloofwaardig, maar een aantal plotontwikkelingen zijn te abrupt om echt te overtuigen. Dit in tegenstelling tot Jodie, wiens ontwikkeling wél overtuigt.
Jodie wordt vertolkt door Ellen Page. We kennen haar van Juno en Inception, maar met Beyond: Two Souls zet ze haar meest uitgebreide en indrukwekkende acteerprestatie neer. We zien haar van een lief, onschuldig meisje uitgroeien tot een hopeloos wrak, zonder dat de duiding in het verhaal ook maar enig moment verzaakt. Als speler heb je als vanzelfsprekend het beste met haar voor, hetgeen de gameplay de broodnodige betekenis meegeeft. De keuze of je nou wel of niet vertelt of je een gave hebt, hangt in eerste instantie nergens vanaf, maar wordt gaandeweg afhankelijk van het vertrouwen in de mensen om haar heen.
Gameplay, waar ben je?
Beyond: Two Souls hangt veel, misschien wel te veel, af van je affectie met Jodie. Qua gameplay is de game bijvoorbeeld bij lange na niet zo bevredigend. De wisselwerking met Aiden zorgt in potentie voor ongelooflijk creatieve gameplay, maar die potentie wordt nergens ook maar enigszins ingewilligd. Met een simpele druk op de knop wissel je van Jodie naar Aiden, waarna je door muren kan vliegen, de lichamen van vijanden kunt overnemen, mensen kunt genezen en nog veel meer.
De game bepaalt echter zelf wat je op welk moment kan doen, waardoor je enkel triggers activeert. De game houdt op een kinderlijke wijze je handje vast en tikt je corrigerend op de vingers als je een creatievere oplossing ziet. Er zijn weliswaar levels waar verschillende acties andere gevolgen hebben, maar je blijft beperkt tot vaststaande patronen. De uitkomst van een level verander je sowieso zelden tot nooit.
Daarmee wordt het punt van een interactieve film volledig gemist. De interactie moet iets toevoegen aan het verhaal, of andersom, maar in Beyond is de gameplay een drempel. Het is arbeid met verhalende ontwikkeling als beloning. De game geeft je slechts mondjesmaat het idee dat je acties van belang zijn, als je bijvoorbeeld een mysterie oplost of vlucht voor de politie. Je weet in je achterhoofd dat je niet kunt falen, maar er wordt in die gevallen in ieder geval de illusie gehouden dat wat je doet een impact heeft op het verhaal.
Die illusie verdwijnt als de game voor de zoveelste keer terugvalt in loze quick time events. Het kan zomaar gebeuren dat je eerst een helikopter neerhaalt en daarna vrolijk met je stick beweegt om een ui te snijden of een kussen goed te leggen. Dat werkt af en toe om langzaam om te bouwen naar een emotioneel moment, maar niet de gehele game lang. Het is heerlijk dat Beyond varieert met zijn tempo, maar het gaat veel te ver in het interactief maken van oninteressante momenten.
Te weinig magie
Je wil van Beyond: Two Souls houden tijdens momenten van pure schoonheid. Je bent blij als de game langzaam opbouwt naar een goedhartige actie van Jodie en Aiden. Dan vergeet je namelijk even het gebrek aan betekenisvolle gameplay en kun je genieten van de fantastische gezichtsuitdrukkingen. Beyond wisselt die momenten, waarbij je met tranen in je ogen zit te kijken, veel te vaak af met loze taken.
Hoe erg de game zijn best ook doet om je in het verhaal te trekken, zo erg duwt het je weer weg met zijn doodsimpele gameplay. Het verhaal heeft daarnaast zijn goede momenten, maar haalt nergens een constant niveau. Vooral het einde is een aaneenschakeling aan geforceerde momenten, waarbij je in twee stappen ook nog eens even je einde bepaalt. Uiteindelijk overheerst de sleur in Beyond: Two Souls.
Reacties op: Beyond: Two Souls
Teknootje
TerrorFlame003
babbaloerie
Dennispls
Net als Heavy Rain is het meer een interactieve film. Hoe dan ook voor mij is dit wel een pareltje want ik hou wel van dergelijke verhalen. Heavy Rain was ook echt wel een toffe ervaring die ik moeilijk kon neerleggen. De demo van B2S vond ik goed en ook de graphics was fantastisch.
ringten
devilkid7
MechromancerNLD
Goede review
the-x-filess
Ik heb nu een paar uur Beyond Two Souls gespeeld en ik kan niet ander zeggen dat het enorm spannend spel is met geweldige graphics. Maar uitdagend is het spel (tot nu toe) niet! En de volgorde van het verhaal is een drama. Je springt van tiener naar volwassene naar kind en weer terug naar volwassene. Een zes is echt een te laag cijfer voor dit spel, ook al begrijp ik de teleurstelling van de reviewer waar ik me goed in kan vinden.
geert1
Bij Heavy Rain golden deze minpunten voor een deel ook, en toch heb ik me wel vermaakt met dat spel (en met Indigo Prophecy daarvoor). Ik vond ik het wel prima om eens wat minder "game" en wat meer "film" te ervaren, maar achteraf had ik misschien net zo lief een film van 2 uur gezien met dezelfde inhoud. Dat heb ik nu bij Beyond ook, en in dit geval laat ik het spel liggen. Misschien dat ik 'm later nog eens uit de budgetbak vis. Maar een game die helemaal draait om plot en karakters, moet wel een absoluut fantastisch plot en karakters hebben. Zo niet, dan houdt het voor mij een beetje op.
Overmind
DirtyHarry
Jammer.
Heavy Rain vond ik super tof, maar ik denk dat ik hier nog even mee wacht.
F...theHaters
Het is duidelijk dat dit een smaak ding is, ik persoonlijk haat qte maar toch vind ik heavy rain 1 van de beste games, zit nu een paar uur in beyond en wat een super vette game is dit, maar qwa verhaal blijft heavy rain de betere.
Dennispls
ShadowX
Ik wilde hem ook hebben maar haal hem nu wel tot hij goedkoper is.
Eline
Dovah
eXistor
Ik vind het ook zeer frappant dat de game wordt bekritiseert op het feit dat de gameplay uit QTE's bestaat. Dit wist iedereen allang en het is het genre van de game: interactieve film. Ik zie het alsof ik als speler in een vooraf geplande film wordt geplaatst met minimale instructies en ik moet reageren op wat er om me heen gebeurt. De acteurs en iedereen is voorbereid op alle mogelijke opties dus ook al maak ik een foutje, de film gaat door met dit in het achterhoofd.
Ik vind niet dat Beyond een briljante game is, maar hij is wel degelijk interessanter en unieker dan 90% van de games op de markt vandaag de dag en het is een genre waar enorm weinig spellen in te krijgen zijn. Het heeft gewoon nog meer tijd nodig voor dit genre volledig tot zijn recht komt, maar ik ben blij dat iemand als David Cage (pretentieus dat hij ook mag zijn) er voor zorgt dat het genre niet voortijdig wordt begraven.
geert1
Zo vorm je dus geen eindoordeel over een spel, maar besluit je slechts of het iets voor je is. Daar zijn reviews best nuttig voor.
ToMaX99
Het is een interactieve film met over de top plot die wel erg meeslepend is. De gameplay voelt er in gestopt puur zodat mensen meer betrokken zijn met de gebeurtenissen die Jodie mee maakt. Dit is echt zo'n ding dat je tof vindt of complete onzin.
Vind je Heavy Rain echt een gave ervaring? Dan is dit ook zeker een aanrader.
Grafisch op de PS3 niks mooiers gezien, huid, ogen, lichtwerk en tranen die over de wang lopen zijn geweldig! Al worden die tranen dan ook net even wat te vaak gemolken omdat ze dit weten ;). Wel is de rest van de wereld zeer gelimiteerd wat actie's betreft.
BasBastiaans
Ik juich interactieve films alleen maar toe, maar Beyond: Two Souls is als interactieve film gewoon niet geslaagd.